wtorek, 18 grudnia 2012

Tralala, na Święta wszystko gra

W przedostatnim poście wkleiłam zimowo-świąteczną piosenkę i był to mały przedsmak tego, co zaserwuję Wam dziś:) Otóż zapraszam do przeglądu Zimowych i Świątecznych Hitów Biurkowej:) Pochwalę się moją fonoteką. Wszystkie płyty, które prezentuję, sprawdziłam na własnym uchu i szczerze polecam, są świetne chociażby na świąteczny prezent. I od razu uwaga, nie polecam kupowania w ciemno płyt z kosza w supermarkecie, jakość i wykonanie pozostawiają zwykle wiele do życzenia (choć pewnie i tu można trafić na perełki, ale wiecie, zwykle jest tak: każdy utwór ma inną głośność, przerwy długości kilkunastu sekund i te pe). Spora część zbioru to dodatki do gazet, ale moje doświadczenie pokazuje, że jeśli gazeta trzyma poziom, i płyty da się słuchać bez bólu zębów. Tytuły z gazet w sporej części można znaleźć w normalnych wydaniach (tylko drożej:P)

Gotowi? To siup, zaczynamy!

Adwent

Jako że mamy jeszcze adwent, zacznę od zaproszenia Was do wysłuchania Koncertu hymnów i pieśni adwentowych przy akompaniamencie tradycyjnych instrumentów w wykonaniu Ani Brody na "Muzycznej Scenie Tradycji" Programu Drugiego Polskiego Radia. Tradycja pieśni adwentowych jest u nas niestety trochę zapomniana, szkoda, bo są piękne i przygotowują do Bożego Narodzenia. Lubicie folk? Ja owszem,chociaż uważam, że to słowo zbyt mocno stygmatyzuje muzykę. A tu mamy całe bogactwo emocji, te pieśni są jak spadek po dziadkach i pradziadkach - takie cenne i nasze:) Z jednej strony podróż w czasie, a z drugiej współczesność - nie zestarzały się moim zdaniem.
Koncert dostępny jest pod tym linkiem:


W swoich zbiorach mam też płytę "Otwórz się niebo" zespołu Deus Meus, dla tych, którzy nie mają czasu chodzić na roraty:) Aranżacje bardzo różnorodne, na przykład pieśń "Archanioł Boży Gabryjel" zaczyna się od wschodniej melodii, jakby człowiek znalazł się w Izraelu:)

Zima

"If on a winter's night" Stinga zaliczam do kategorii zima:) W zasadzie to tradycyjne angielskie kolędy i pastorałki. Stinga chyba nie trzeba reklamować?

Kristmasy

Tak nazywam typowe anglojęzyczne (głównie) songi, którymi bombarduje nas radio i centra handlowe przez cały grudzień. Pewnie przez to miewacie ich dosyć;) Zwłaszcza, że często straszy się nas wersjami a'la (bez obrazy) Mariah Carey, tysięczny-wokalista-nagra-na-święta-last-christmas. Tymczasem są wersje-standardy: Franka Sinatry, Binga Crosby'ego, Nat King Cole'a, Louisa Armstronga...
 Nat King Cole & Frank sinatra, "The Christmas Song"

No i w tej kategorii moje póki co niespełnione marzenie - płyta Take six. Znacie ten zespół? To sekstet, śpiewają głównie a capella (taka nasza podróbka to, znowu bez obrazy, Audiofeels). Płytę z ich Christmas carols kupiłabym bez wahania, niekoniecznie tę z obrazka. Ceny tylko niepolskie;)
Take 6, "Oh! He is Christmas"


Kolędy

Pora wreszcie na prawdziwe polskie kolędy:)
Polecam na przykład New Life'm:
A tu dwie składanki - na powiększeniu widać listę utworów i wykonawców:
Piękne, nastrojowe, jedyne w swoim rodzaju są "Moje kolędy" Preisnera:
 Zbigniew Preisner, "Całą noc padał śnieg"

Polecam też kolędy i pastorałki "Jezu, śliczny kwiecie" w wykonaniu Braci Dominikanów - żywiołowe i wykonane z przytupem:) Mój absolutny hit to "O, Józefie", ale to już musicie sami posłuchać tego basowego głosu:)
No i polecam w zasadzie w ciemno - na podstawie koncertu radiowego, o którym wyżej - "Kolędy i inne pieśni" Kapeli Brodów". Znajdę je w tym roku pod choinką:)
Przedostatni punkt listy to coś dla dzieci, a jak coś dla dzieci, to oczywiście Arka Noego:
Na sam samiutki koniec zostawiłam składankę "The Best Christmas ... Ever!". Nie kupiłabym jej pewnie, gdyby nie uśmiechnęła się do mnie kiedyś z kosza z przecenionymi płytami za... 5 zł? Krążki są cztery: z kristmasami typowymi, standardami, polskimi piosenkami zimowymi i kolędami. Takie kompendium wiedzy kolędowej:) Jeśli to ma być Wasza jedyna płyta na nadchodzące Święta, to polecam.

Tak przedstawia się moja skromna kolekcja. W perspektywie rozbudowa:) A jakie są Wasze kolędowe typy? Chętnie poznam:)

1 komentarz:

  1. Może w przyszłym roku przed Świętami nie zapomnę tu zajrzeć, by skorzystać z podpowiedzi?;) Piękna i stylowa i pożyteczna prezentacja!
    marysia

    OdpowiedzUsuń