czwartek, 5 kwietnia 2012

Wielkanocna chorągiewka - tutorial

Chrystus Zmartwychwstały często przedstawiany jest z chorągiewką na znak zwycięstwa nad śmiercią. Chorągiewka zdobi też wielkanocne baranki, które wkłada się do koszyczków ze święconką. Bardzo prosto wykonać taką symboliczną ozdobę własnoręcznie, a potem wbić ją w drożdżową babę, maślanego barana czy po prostu sam koszyk:) Na pewno będzie gustowniejsza niż plastikowa.
Z braku, póki co, drożdżowej baby, chorągiewkę prezentuje baranek z filcu:)

Do wykonania potrzebujemy niewiele:
  • dwa patyczki do szaszłyków,
  • czerwony papier,
  • klej magic,
  • farbki akrylowe - białą i brązową (opcjonalnie),
  • ewentualnie tusz w kolorze papieru,
  • kawałek papieru ściernego,
  • standardowo przy pracy z papierem: nożyk, nożyczki, linijka, ołówek.
Od jednego z patyczków odcinamy 6-centymetrowy kawałek - będzie stanowił krótsze ramię krzyża.
Jeśli jesteśmy perfekcjonistami i denerwują nas nierówne brzegi, leciutko zeszlifowujemy je papierem ściernym i cieszymy się różnicą:)
Patyczki malujemy farbą krylową na brązowo - może być inny kolor, np. złoty, można też oszczędzić sobie pracy i zostawić naturalny odcień.
Odkładamy do wyschnięcia.
W tym czasie wycinamy prostokąt z papieru - mój kawałek miał ostatecznie ok. 5 x 13 cm.
Składamy go na pół i tuszujemy brzegi (nieperfekcjoniści mogą pominąć ten krok, ale różnica jak zwykle tkwi w szczególe;))
Smarujemy jedną stronę wnętrza klejem (jeśli papier jest cienki, np. kserograficzny, lepszy będzie zwykły klej w sztyfcie, nie pofałduje kartki), umieszczamy krótki patyczek, sklejamy.
 Czekamy chwilę aż całość wyschnie i rysujemy trójkąt, który za chwilę wytniemy.
Teraz nadeszła kolej na namalowanie krzyża. Oczywiście można go wcześniej naszkicować, ale ja poszłam na żywioł:) Krzyż można też wyciąć z papieru i przykleić.
Po wyschnięciu farby odwracamy chorągiewkę i smarujemy tył magicem (jeśli chcemy zaoszczędzić na czasie, możemy użyć kleju na gorąco, z pistoletu). Warstwa powinna być dość gruba, żeby dobrze połączyć elementy, poza tym patyczki do szaszłyków rzadko są idealnie proste:)
Chwilę odczekujemy - jeśli klej nieco przyschnie, nie będzie tak się rozlewał i łatwiej chwyci - i przykładamy patyczek do tyłu chorągiewki.
Nie przejmujemy się wyciekiem kleju, bo już niedługo będzie wyglądał tak:
A nasza chorągiewka tak:
Życzę miłego tworzenia:) Myślę, że poradzi z tym sobie nawet maluch, a sama praca trwa krótko i nie będzie ciężko wygospodarować 20 minut na przygotowanie chorągiewki, na przykład między zdobieniem jednej pisanki a drugiej:)

Przyznam, że chwilę zastanawiałam się, czy zgłaszać tak prostą pracę na wyzwanie wielkanocne w  UHK... Ale co mi tam, może więcej osób dowie się o kursiku:)

Źródło pomysłu: chorągiewka z parafialnego kiermaszu (oryginalna niepomalowana i ze wstążki). Mogłam taką dostać, ale co, nie zrobię sama? I przy okazji pokażę Wam:)

Pozdrawiam:)

2 komentarze:

  1. Bardzo ładna ozdoba wielkanocna..baranek jest przecudaśny!!!

    OdpowiedzUsuń