środa, 30 listopada 2011

Poinsecja, czyli szablon, tutorial i trochę botaniki:)

Poinsecja, zwana też gwiazdą betlejemską albo wilczomleczem nadobnym;), to obok rudzika i miasta Betlejem jeden z moich ulubionych motywów świątecznych. Jak głosi Wikipedia, w Hiszpanii jest znana pod nazwą „Flor de Pascua”, czyli... „Kwiat Wielkanocy”. Jak widać to bardzo katolicka roślina;)
Łacińska nazwa z kolei, Euphorbia pulcherrima, zawiera w sobie słowo „najpiękniejsza”. Tyle quasi-botaniki:)
Widziałam wykrojniki poinsecji, ale jeśli nie ma się maszynki, trzeba radzić sobie inaczej:) Może zachodu jest trochę więcej, ale efekt równie dobry, a satysfakcja chyba większa.
 
Szablon najlepiej wydrukować i przenieść na tekturkę - ja wykorzystałam tył jakiegoś bloku.
Po odrysowaniu elementów trzeba je wyciąć. Użyłam kolorowego papieru ksero, pocieniowałam brzegi złotym markerem i zielonym tuszem, kropeczki to konturówka do farb witrażowych.
Żeby było bardziej trójwymiarowo, podwinęłam brzegi za pomocą ołówka.
 
Baza kartki to zwyczajny karton postemplowany gumką od ołówka. Już nie pamiętam, czyj to pomysł, ale dziękuję wynalazcy:o)
Jeszcze kilka dodatków... Et voila!

Miłego korzystania z szablonu, zasady jak zwykle, a dla przypomnienia – w pasku bocznym:)
PS. Z bożonarodzeniowo-zimowych roślin kojarzę jeszcze ostrokrzew, jemiołę (cmok-cmok!) i grudnika zwanego szlumbergerą. A wy?:) Wyłączamy z zabawy choinki, za proste;)

Poinsettia is one of my most favorites symbols of Christmas. Did you know, that in Spain it’s called „Flor de Pascua”, which means “Easter Flower”?:) On the other hand Latin name of poinsettia is Euphorbia pulcherrima and pulcherrima means “the beautiest”:) OK, it’s enough of this botanical knowledge;) 
There is a lot of poinsettia cutting dies, but if you don’t have die cutting machine you have to find an alternative. Maybe cutting with scissors is more difficult, but the effect is very good and you can feel real satisfaction:) 
Have nice work with poinsettia pattern:) 
Terms of use as allways, you can find it in the right:) 
PS. What other Christmas and winter plants do you know? I know holly, mistletoe and schlumbergeria. Christmas trees doesn’t counts, it’s to easy:)

2 komentarze:

  1. Właśnie przeczytałam na wikipedii, że popularnym drzewem bożonarodzeniowym w Nowej Zelandii jest metrosideros wyniosły. Brzmi to prawie równie egzotycznie jak szlumbergera. ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. super kursik, a Twój blog - wspaniały:) pozdrawiam, Grażyna

    OdpowiedzUsuń